Thursday, 30 November 2017

KCB THIKA EYEWITNESS VERSION



The reality
Some criminals broke into KCB Thika branch by digging tunnel from adjacent building and into the strong room for the banks. They made away with 50 million Kenya shilling. The manager to the bank notified police the following day of the incident and some of the suspect were arrested with part of the money.

The Hilarious part of it
In November, man by the name …………. Claimed to be the witness into tragic death of Nyeri Governor. We now bring you the #eyewitness version of KCB Thika break in.

The Githeri media:  “Hey and what is your name?”

#Eyewitness:  “Am fine. Am ….. Working with security for the bank. Wacha niongee kwa Kiswahili ndio wakenya wanielewe. Mimi nafanya kazi kama bawabu wa hii bank. Nilikuwa nimekodisha chumba kwa hii nyumba karibu na hao vijana. Sasa wakaanza kuchimba na mimi pia nikaanza kuchimba! Nilikua nyuma yao. Wakichimba, tunachimba. Sasa walipofika kwa kifuniko ya strong room, huyo mmoja akapiga hiyo kifuniko ikasimama juu kama mtu! Wenye wanasema sijui walifunja, hawajui wanacho kisema. Hiyo tunnel ilichibwa saa tisa usiku.  

The Githeri media:  “What lead to this incident, sir?

#Eyewitness:  “Mimi na baba wa hawa vijana ndio tu tulikua hapo. Huyo kijana mmoja amefanya degree ya welding, huyo mwingine nasikia amafanya degree ya agriculture. Hao wengine ni watu wa mjengo. Hiyo talanta ikifanywa mix, vijana wanakua hatari! Saa tulikua internship. Mimi hapa nina degree ya witnessing.”

Prison break season 2017 continues shortly……

Lessons learnt:

1.       Technology is not above brain!
2.       Security starts with you. If CCTV couldn’t capture this incident then who can?
3.       Is our university education and skills not enough and of quality to secure good job?
4.       40 are the days of any criminal.
5.       Parents need to teach their children and not just educate them.

Help us add more below…….

No comments:

Post a Comment